Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rekognition Yok: Polis, Amazon'un tartışmalı yüz tanıma sistemini hendek
#1
Orlando Polisi, teknik sorunların ardından Amazon'un tartışmalı yüz tanıma sistemi Rekognition'ı atmaya karar verdi.
Rekognition, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) tarafından, koyu ten tonlarında olanları hatalı bir veri tabanı kullanarak yapılan bir testte daha sık suçlu olarak etiketlemek için çağrıldı .


ACLU Kuzey Kaliforniya Vakfı'ndaki Teknoloji ve Sivil Özgürlükler Avukatı Jacob Snow şunları söyledi:
Alıntı: “Yüz gözetleme, renk topluluklarını, göçmenleri ve eylemcileri hedef alan ayrımcı gözetimi ve polisliği güçlendirmek için kullanılacak. Serbest bırakıldıktan sonra, bu hasar geri alınamaz. ”
Amazon, ACLU tarafından kullanılan ve yüzde 80'lik varsayılan 'güven' ayarının yasaların uygulanması için en az yüzde 95 olduğunu öne sürdüğü iddiasına itiraz etti.
Orlando Polisi, gözetleme kameraları tarafından çekilen canlı görüntülerde şüpheli suçluları otomatik olarak tespit etmek için Rekognition'ı kullanıyordu. Amazon’un yardımına rağmen, polis 15 ay boyunca düzgün çalışmasını sağlayamadı.
Şehrin baş bilgi memuru Rosa Akhtarkhavari Orlando Weekly'ye “Bugün bir akış bile kurmadık” dedi . “Bir yıldan fazla bir süre sonra konuşuyoruz. Bugün güvenilir bir akış oluşturmadık. ”


Amazon çalışanları, geçtiğimiz günlerde CEO'su Jeff Bezos'a yüz tanıma yazılımı ve diğer hizmetlerin ICE (Göçmenlik ve Gümrük İcraları) gibi ABD devlet kurumlarına satılması konusundaki endişelerini dile getiren bir mektup yazdı .
Amazon yazarlarında yazdıkları mektupta:


Alıntı: “ICE'ye güç veren bir platform inşa etmeyi reddediyoruz ve insan haklarını ihlal eden araçlara katkıda bulunmayı reddediyoruz. Etik olarak ilgilenen Amazonyalılar olarak, inşa ettiklerimizde bir seçenek ve nasıl kullanıldığı konusunda bir söz istiyoruz. ”
Orlando Police şimdi Amazon ile olan sözleşmesini iptal etti. Haber, böyle büyük kardeş benzeri sistemlerin gizlilik etkileri hakkında endişeli olanlar için bir rahatlama olacak.
Gelecek Yapay Zeka İle Gelecek
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Hakkımızda
    Yapay Zeka Forum , Yapay Zekayı Türkiye'ye tanıtmak ve bu alanda Türkçe kaynak sıkıntısını gidermek ve aynı zamanda Yapay Zekaya ilgi duyan tüm kişileri bir araya getirmek amacıyla kurulmuştur.

Yapay Zeka Forum


yapay zeka

,

yapay sinir ağı

,

yapay sinir ağları

,

derin öğrenme

,

makine öğrenmesi