Her zaman ulaşabileceği bir yığın var.

STOWE, Vt. – Günde yaklaşık 10 kez, Jake Burton Carpenter bir not kartına ulaşıyor ve düşünceleri ve hatırlatıcıları not alıyor. Kullandığı indeks kartları, kahverengi geri dönüştürülmüş kağıttan yapılmış ve 15 satırlık, sekiz santim beş santim. Carpenter’ın 1977’de kurduğu ve göbek adı ile vaftiz edilen Burton Snowboards logosu ile damgalanmıştır.

Her zaman ulaşabileceği bir yığın var.

Carpenter, “Bir şeyler yazmayan insanlara güvenmiyorum” dedi.

Bu yüzden, Carpenter bu yılın birkaç haftası için Miller Fisher sendromu adı verilen nadir bir rahatsızlıkla felç edildiğinde, solunum makinelerine bağlanır ve tüplerle beslenirken, vücudunun bir kısmının elleri olabileceği iyi bir şanstı.

Yazabilirdi.

Ve yoğun bakımda altı hafta ve bir rehabilitasyon merkezinde altı hafta boyunca bir panoya eklenmiş düz beyaz kopya kağıdına yazdı. Aklı aktif ama vücudu neredeyse donmuş, Carpenter kâğıt parçaları üzerine komutlar ve düşünceler karaladı.

İLAN

Daha fazla oksijen ve daha yüksek müzik için talepler vardı. Kirli espriler ve özürler vardı. Teşekkürler ve wisecracks oldu. İntihar konuşması vardı.

Hepsi orada, öldüğünü düşünen ve ölmek isteyebileceğini düşünen ve hastalık yavaşça gevşetmeden ve ona geri hareket ve umut ve bakış açısı vermeden önce, ölmek isteyeceğini düşündüğü bir insanın örgütlenmemiş bir günlüğü.

Son iki gecenin ortasında, yavaş iyileşmeye devam etmek için eve gelmesinden altı ay sonra, 61 yaşındaki Carpenter, ilk kez arka arkaya çarşaflarda yaprak döktü. Bazı notlar zar zor okunabilir çünkü Carpenter haftalarca gözlerini açamadı. Bazıları saçma, hayalleri ve gerçekleri birleştiriyor.

ImageCarpenter, Miller Fisher sendromu ile hastaneye yatırırken yazdığı not yığınlarını gösterdi.
Carpenter, Miller Fisher sendromu ile hastaneye yatmakta iken yazdığı not yığınlarını gösterdi. The New York Times için CreditJerry Swope
Ertesi gün onları kucağında bir yığınla paylaşarak birkaç kez durdu ve sessizce yüzünü ellerine bıraktı.

İLAN

Carpenter, “Yaşam nabzı olmasıyla ilgili değil” dedi. “Arkadaş, deneyim ve yaşamla ilgili. Tüm bunlar sona erdiğinde, artık yaşam değildir. Ve tünelin sonunda ışık görmedim. ”

O şimdi yapıyor. Yavaş yavaş hareketle ve aylarca ya da yıllar boyunca, yavaşça geri dönmeden önce haftalar veya aylar boyunca geçici ancak tam felce neden olan bir tür Guillain-Barré sendromu olan sinir rahatsızlığından büyük ölçüde iyileşmiştir.

Marangoz yürüyor, hatta biraz snowboard yapıyor, ama yine de denge ve güçle mücadele ediyor. İyileşiyor ve tam bir iyileşme bekliyor, ancak tam değil. Hastalıktan önce, 40 şınav çekebilirdi; şimdi bir tane yapmaya çalışıyor. Yorucu bir yüzücü olduğunda, iki tur atmaya çalışıyor.

Burton’ın Burlington’daki tek katlı genel merkezinde, eve arabayla 45 dakika mesafede, çalışma masası olmayan bir köşe ofisi, üç kanepeyle çevrili muazzam bir sehpa ve bol miktarda nota kartı bulunduğu bir yerde çalışıyor.

Carpenter, Burton’ın kurucusu, başkanı ve yaklaşık 33 yıllık karısı Donna Carpenter’ın eş ortağı. Halen başkanlık görevini yürüten yıllar boyunca Burton’la birkaç öncü rol üstlenmiştir ve 1 Şubat’ta genel müdür olarak görev yapacaktır.

Marangoz – onu en çok Jake Burton olarak tanıyor – bir snowboard vaftiz babası ve aksiyon sporlarına doğru gençlik hareketi.

İLAN

Burton, 7 yaşından beri sponsor olduğu dünyanın en ünlü snowboardçusu Shaun White, “Sporun havalı babası gibi” dedi.

görüntü
Aralık 1995’te snowboard yapan Carpenter, sporun vaftiz babası gibidir.
Aralık 1995’te snowboard gösterilen marangoz, sporun bir vaftiz babası gibidir. CreditNancie Battaglia / Sports Illustrated, Getty Images
1970’lerde, ip ucuna bağlı ipi olan tek bir kayak olan Snurfer adlı spor eşyalarından ilham alan Carpenter, yıllarını, Vermont’ta hala endüstriye yön veren bir ekipman ve giyim şirketi inşa ederek snowboard şekilleri, malzemeleri ve ciltleri ile uğraşarak geçirdi.

Burton, güvencesiz olanın ana akım kabul ve dışarıdaki kaşe arasında bölünerek, ikisini de diğeri için fedakarlık etmeden idare etmesini sağlar. Beyaz, Olimpiyatçılar Mark McMorris ve Kelly Clark ve eski snowboard şampiyonu Kevin Pearce gibi diğer üst düzey sporcularla birlikte, Carpenter’ı hastaneye davet eden bir alayı parçasıydı.

McMorris, “Jake snowboardun öncüsü” dedi. “Snowboard yapmak bir şey olmadığında, dünyanın en iyi snowboard şirketini yarattı. Snowboard yapmak için her şeyi yaptı, çekirdekli ve havalı tuttu, aynı zamanda büyük seviyelere çıkardı. ”

Carpenter’ın yakın ailesinin dışındaki az sayıda insan çektiğinin ayrıntılarını veya derinliklerini biliyordu. Mart ayı başlarında başladı. Diz protezi ameliyatından üç hafta sonra, Carpenter, yılın en büyük snowboardlarından biri olan Vail’deki Burton ABD Açık’a katıldı.

Categories:   Deutsc

Comments